



The Amica FKR29653C Freestanding Fridge Freezer is a stylish and practical appliance for any kitchen. With a total capacity of 296 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your food items.
Key features include:
- Energy efficiency rating: A+
- Frost free technology for hassle-free maintenance
- Adjustable shelves to customize storage space
- LED lighting for better visibility
- Reversible door for flexible installation options
- Fast freeze function to quickly cool down newly added items
| Manufacturer | Amica |
|---|---|
| GTIN | 5906006712877 |
| Colour | Cream |
| Model Number | FKR29653C |
| Key Feature 1 | 244L capacity |
| Key Feature 2 | Range of storage options |
| Key Feature 3 | 4-star freezer rating |
| Reversible Doors | No |
| Noise Level | 41 dB |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Dimensions | 181cm x 55cm x 61.5cm |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Net Refrigerator Capacity | 181 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 63 L |
| Split | 60/40 |
| Net Total Capacity | 244 L |
| No. Freezer Drawers | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | ST |
| Depth | 61.5 cm |
| Defrost Type | Static |
| Door Handles | External |
| Features | 244L capacity, Range of storage options, 4-star freezer rating |
| Fast Freeze | No |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3 kg |
| Height | 181 cm |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | White |
| Removable Door | No |
| Shipping Height | 182.5 cm |
| Shipping Weight | 57.5 kg |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Weight | 51.5 kg |
| Width | 55 cm |
Amica FKR29653C 55cm 60/40 Manual Fridge Freezer - Cream
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

