







The Amica FD1714 Freestanding Under-Counter Fridge Freezer is a compact and efficient appliance that is perfect for smaller kitchens or as an additional storage option. With a total capacity of 168 liters, this fridge freezer offers ample space for storing both fresh and frozen food items.
Key Features:
- Energy efficiency rating: A+
- Fridge capacity: 95 liters
- Freezer capacity: 73 liters
- Adjustable shelves for customizable storage options
- Reversible door for flexible installation
- Manual defrost freezer for easy maintenance
| Manufacturer | Amica |
|---|---|
| GTIN | 5906006704155 |
| Colour | White |
| Model Number | FD1714 |
| Key Feature 1 | 71L capacity |
| Key Feature 2 | Range of storage options |
| Key Feature 3 | 4-star freezer rating |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Dimensions | 84cm x 48cm x 49.5cm |
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Net Refrigerator Capacity | 49 L |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 22 L |
| Split | 70/30 |
| Net Total Capacity | 71 L |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | ST |
| Child Lock | No |
| Depth | 49.5 cm |
| Door Alarm | No |
| Defrost Type | Static |
| Door Handles | Integrated |
| Features | 71L capacity, Range of storage options, 4-star freezer rating |
| Fast Freeze | No |
| Height | 84 cm |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour Group | White |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Depth | 46.5 cm |
| Shipping Width | 50 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Weight | 22.5 kg |
| Width | 48 cm |
Amica FD1714 48cm 70/30 Manual Fridge Freezer - White
Call 020 8669 9531 for availability
- Warranty 1 Year

